Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2020

fotografie Amfora, Ostrov Andros, období klasického Řecka, původní sbírka Bertholda Willnera

Exponát měsíce července/ foyer teplického zámku
ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY Z CIZÍCH KRAJŮ

Rozsáhlá archeologická sbírka Regionálního muzea v Teplicích obsahuje především nálezy z Podkrušnohoří, Lovosicka, Lounska, Žatecka, Libereckého kraje a z dalších lokalit České republiky. Ve sbírce se také nachází téměř 350 archeologických nálezů, které pocházejí z míst mimo naši vlast. Z velké části se jedná o nejrůznější kamenné nástroje jako jsou sekerky, pazourkové klíny, hroty, čepele a další. Tyto kamenné předměty byly nalezeny v oblasti Pobaltí, Dánska, Švédska či Severní Ameriky. Pazourkové nástroje z oblasti Hudsonova zálivu byly podle starých záznamů zakoupeny přímo od nějakého indiána. V roce 1895 byl soubor těchto nástrojů vystaven na Národopisné českoslovanské výstavě v Praze. Další tři kamenné nástroje pocházejí z jihoamerického kontinentu, konkrétně z Brazílie. Vzdálenější a zajímavou lokalitou nálezů jsou Řecké ostrovy Andros, Rhodos a Kypr. Sbírkové předměty z těchto ostrovů byly nalezeny během vykopávek, které prováděl dr. Karl Fiedler v letech 1834-37. Původně byly součástí soukromé sbírky továrníka Bertholda Willnera z Vídně a na konci 19. století tvořily základní sbírku teplického muzea. Do současnosti se dochovalo celkem 13 předmětů – kamenné nástroje, fragmenty bronzových šperků, bronzová šipka a výšivka. Dominantu souboru tvoří tři velké klasické amfory z oblasti Chilidromie na ostrově Andros.
Nálezy ze zahraničních lokalit se do teplického muzea dostaly nejrůznějšími způsoby. Převážná většina těchto předmětů byla součástí sbírky Roberta Weinzierla, kterou muzeum odkoupilo v roce 1903. Robert Weinzierl působil na přelomu 19. a 20. století jako kustod muzea, prováděl také vlastní vykopávky a během svého života podnikl řadu studijních cest do zahraničí, odkud si přivážel nejrůznější archeologické nálezy. Mnoho předmětů Weinzierlovy sbírky pochází z Maďarska, Švýcarska, německého Billendorfu a z ostrova Rujána. Podstatně menší část předmětů ze zahraničí získalo muzeum darem od soukromých osob.
Mgr. Kateřina Laufová, kurátorka archeologické sbírky

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek