Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

HISTORICI

fotografie Lázně Kynžvart chybně označené autorem snímku jako Dubí

fotografie Vila Südland ve Vrchlického ulici s chybnou lokalizací

Současný stav vyžaduje upřednostnit práci z domova. Přestože nevíme, jak se situace bude dále vyvíjet, pokračujeme nadále v práci na plánovaných projektech. V mém případě se jedná o přípravu výstavy Teplicko objektivem Františka Fridricha, která by měla být otevřena koncem května tohoto roku.
František Fridrich (1829 – 1892) byl jedním z nejvýznamnějších českých fotografů druhé poloviny 19. století, který získal jako jediný tehdejší fotograf z Čech i mezinárodní věhlas. Nejvíce se proslavil snímky Prahy a lázeňských měst.
V Teplicích pobýval vždy několik týdnů během lázeňské sezóny v letech 1860 až 1881. Vytvořil zde série místopisných vizitkových fotografií se záběry oblíbených výletních míst. Teplické muzeum spravuje rozsáhlou sbírku Fridrichových fotografií, čítající více než 200 kusů. Fotografie jsou rozděleny do tří řad: Teplice, Teplice a okolí a Souvenir de Teplitz. Každý snímek z řad Teplice a Teplice a okolí je označen pořadovým číslem a základním identifikačním údajem (např. Teplitz 130. Curgarten – tj. Lázeňská zahrada).
Jednotlivé snímky jsem na výstavu rozčlenila podle lokality do několika oddílů: Teplice a Šanov (ještě podrobněji rozdělené), Doubravská hora, Krupka a Bohosudov, Bílina, Dubí a ostatní okolí Teplic.
V současné době pracuji na textech k výstavě (o Františku Fridrichovi, o jeho vztahu k Teplicím, o tehdejší fotografické technice) a na popiscích snímků. Největší část práce spočívá v identifikaci objektů na snímcích. Hlavní informací je údaj na snímku. Ovšem v případě Šanova a obcí na Teplicku je na fotografii pouze název obce bez bližší identifikace. V případě řady Souvenir de Teplitz není na fotografii žádný údaj. Mým úkolem je tedy určit přesnou lokalitu objektu, znázorněný objekt identifikovat, vysledovat jeho stavební historii a jeho další osudy. Je to o to těžší, že většina objektů během sto padesáti let prošla výraznými přestavbami a jejich současný vzhled je zcela odlišný. Velká část z nich zanikla úplně, včetně celých ulic a náměstí. Jak se během studia snímků ukázalo, nelze též zcela věřit původnímu označení snímku. Např. vila Südland ve Vrchlického ulici (tehdy Giselastrasse) byla označena chybně jako Bahnhofstrasse (dnes Masarykova ulice). Snímek krásného lázeňského parku, označený jako Dubí, podnítil k velkému pátrání. Ani nadšenci dubské historie nemohli místo poznat. Usoudila jsem, že to patrně Dubí nebude a téměř detektivní cestou s pomocí internetu a s vědomím, že to bude jistě nějaké lázeňské místo, jsem konečně fotografii určila. Byly to Lázně Kynžvart.
Z výše uvedeného postupu vyplývá, že práce na jediné popisce fotografie může zahrnout poměrně hodně času. V souboru Fridrichových snímků se objevily i takové, které se mi nepodařilo určit. Třeba se to podaří někomu z Vás?
Mgr. Pavlína Boušková, vedoucí historického oddělení
Teplice, 2. 4. 2020

NEURČENO

 1  2  3

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek