Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2020 HOME OFFICE ZPRÁVY Z HOME OFFICE HISTORICI → „100. výročí narození Herty Lindnerové“

HISTORICI

100. výročí narození Herty Lindnerové
Herta Lindnerová se narodila 3. 11. 1920 v Bohosudově v národnostně smíšené rodině horníka Heinricha Lindnera a Anežky Lindnerové (za svobodně Němcové). Herta chodila do německé obecné a následně do české měšťanské školy, aby ovládla oba jazyky. Otec Herty Lindnerové i její strýc z matčiny strany vstoupili do komunistické strany. Herta byla členkou Německého svazu mládeže spolupracujícího s Komunistickým svazem mládeže a účastnila se i sportovních aktivit s nadšením pro turistiku a horolezectví. Po škole se stala prodavačkou, načas prodávala v Drážďanech, kde získala kontakty na saské levicové organizace, kterým po vypuknutí druhé světové války zprostředkovávala informace od levicové odbojové skupiny sdružené kolem bývalého sociálně demokratického starosty Ústí nad Labem Leopolda Pölzla. V roce 1941 začala pracovat jako prodavačka v Teplicích. V roce 1940 spoluzakládala horolezecký spolek Lindenbrüder, jehož členové výletů do hor využívali zejména k předávání zpráv s odbojáři se sousedního Saska. Organizace se neubránila zostřenému dohledu po napadení SSSR Německem v roce 1941 a Herta Lindnerová byla zatčena a následně vyslýchána na teplickém a mosteckém gestapu. Poté byla převezena do Berlína, kde ve věznici Plötzensee byla ve svých 22 letech dne 29. 3. 1943 popravena. Zatčen a popraven byl také její otec a několik přátel.
Mgr. Jindřich Zajíc, kurátor sbírky nových dějin

Fotogalerie

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek