Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice O muzeu Nabídka publikací Katalogy → „VE ZNAMENÍ VILÉMA TELLA. Střelecké spolky na Teplicku a jejich malované terče“

Katalogy

VE ZNAMENÍ VILÉMA TELLA. Střelecké spolky na Teplicku a jejich malované terče

Katalog k výstavě VE ZNAMENÍ VILÉMA TELLA. Střelecké spolky na Teplicku a jejich malované terče dvojice autorů Jana Kiliána a Pavlíny Boušková obsahuje úvodní text o měšťanských střeleckých spolcích na Teplicku, resp. v Teplicích, Hrobu, Krupce, Duchcově, v Bílině, v Mikulově a v Trnovanech. Katalogová část zahrnuje soupis všech střeleckých terčů ze sbírek Regionálního muzea v Teplicích a terčů deponovaných na Státním zámku Duchcov,  včetně jejich barevných reprodukcí, detailního popisu a vysvětlení zobrazených motivů. Na konci katalogu je umístěna barevná obrazová příloha vybraných střeleckých terčů. 

Kilián, Jan - Boušková, Pavlína. Ve znamení Viléma Tella. Střelecké spolky na Teplicku a jejich malované terče. Teplice : Regionální muzeum v Teplicích, 2011. 217 s. ISBN 978-80-85321-61-6

Cena 250,- Kč - VYPRODÁNO

Z obsahu:

Významnou součást historické sbírky teplického muzea tvoří střelecké terče, většinou malované, pocházející z větších měst bývalého okresu: z Teplic, z Bíliny a z Krupky. Několik desítek terčů duchcovské střelecké společnosti je deponováno na Státním zámku Duchcov ve správě ústeckého NPÚ a v Městském muzeu Duchcov. Žádné terče se bohužel nedochovaly z menších lokalit, kde uvedené spolky dříve rovněž vyvíjely svou činnost, ať už jde o Trnovany, Hrob či Mikulov. Někdejší střelecká společnost v Krupce vznikla již roku 1486 při příležitosti udělení zvláštních svobod městu králem Vladislavem II., po třicetileté válce byla obnovena. Z té doby jsou ostatně také nejstarší zmínky o tamější střelnici. Nejstarší zmínky o bílinských střelcích jsou až z konce 18. století, ale z následného období se dochovaly desítky jejich terčů. Na rozdíl od krupského spolku ale zanikl ten bílinský už za první světové války. V 18. století se dá existence střelců prokázat také v Duchcově, kde tradice klade vznik už do roku 1460. Bez nadsázky unikátem je nicméně střelecká společnost v městě Hrobu, kde má být k roku 1275 doložen organizovaný hornický sbor lukostřelců, z něhož se postupně vyvíjelo měšťanské střelecké sdružení, které dosáhlo asi největší popularity na počátku 20. století, kdy mělo více než 130 členů. V malém Mikulově se etabloval spolek soukromých střelců jako reminiscence na revoluční rok 1848. Tepličtí střelci se odvolávali na své založení k 16. století, pochlubit se posléze mohli velkolepou budovou střelnice na Letné, která byla bohužel v období totality demolována. Ani dnes s Teplicemi srostlé Trnovany, kdysi samostatné město, nemohly nezaložit vlastní střelecký sbor, byť se tak stalo až v pokročilém 19. století.

      

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek