Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Klášter v Teplicích

lebka.jpg

Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích

Expozice je situována v přízemí tzv. románského křídla teplického zámku. Toto nejstarší křídlo zámku bylo součástí kláštera benediktinek založeného okolo roku 1160 českou královnou Juditou, manželkou krále Vladislava, která zde byla také pohřbena. Součástí expozice, která prostřednictvím multimediálních prvků prezentuje historii kláštera v celoevropském kontextu, jsou kromě ukázek dochovaných románských architektonických prvků, také artefakty, písemnosti a grafiky, které byly získány během archeologických, stavebně – historických a archivních průzkumů.

judita.jpg

Historie kláštera

Jediná dobová zpráva o založení kláštera v Teplicích není přesně datována, víme jen, že k založení došlo mezi lety 1152/3 - 1167 a že klášter byl založen jako dceřiný z konventu benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě.

okno2.jpg

Stavební vývoj kláštera

Pozůstatky kláštera v Teplicích představují jedinečnou památku románské architektury nejen v severozápadních Čechách, ale i v rámci Českých zemí.

pudorys1.jpg

Archeologický výzkum

Vzhledem k mezerovitosti středověkých písemných zpráv mají pro poznání teplického kláštera rozhodující úlohu archeologické výzkumy. Teprve ty nám umožňují podrobnější poznání vývoje kláštera a jeho přestavby.

logo_expozice.jpg

Románské křídlo teplického zámku

Tzv. románské křídlo teplického zámku je nejzachovalejší původní částí kláštera.

2018-09-14-21-28-08-judita.jpg

Trojrozměrná podoba královny Judity

Podobu královny Judity a pozůstatky teplického kláštera si můžete prohlédnout v interaktivní expozici na teplickém zámku

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek