Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv 2020 HOME OFFICE ZPRÁVY Z HOME OFFICE KNIHOVNA → „ZPRÁVA Z KNIHOVNY“
KNIHOVNA STÁLE ŽIJE…
„Non spectaculo sed usui“ (Ne k podívaní, ale k užívání)
Když se řekne knihovna, mnozí z vás si představí především tu veřejnou knihovnu, tedy běžně přístupné místo k vypůjčení literatury. Muzejní knihovny se však od těch veřejných liší především svými specializovanými sbírkovými fondy, které jsou významné pro regionální, národní i celoevropské kulturní dědictví a ty je knihovna povinna tvořit, uchovávat a zpřístupňovat.
Takový úkol má i naše knihovna Regionálního muzea v Teplicích, která se může právě pyšnit svými šesti sbírkovými fondy mimořádné hodnoty, které pro vás zpracovává a zpřístupňuje i v této tíživé době. Již tři roky se knihovna snaží přibližovat památky knižní kultury široké veřejnosti prostřednictvím dotačního programu VISK 6 - Národní program digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů Memoriae Mundi Series Bohemica a s radostí vám již můžeme oznámit, že ani tento rok tomu nebude jinak. V tuto chvíli se dokončují administrativní záležitosti a vy se tak můžete těšit na čtyři jedinečné rukopisy regionální povahy online. A které to budou?
První knihou je rukopisná barokní kuchařku, která obsahuje i lékařské recepty, je zajímavá lokální skladbou pokrmů ze 17. a 18. století a také pozoruhodným pronikáním španělského kulinárního umění do české oblasti.
Druhý rukopis je soubor textů písní z teplické části Středohoří, které jsou zajímavé převážně svým nenáboženským obsahem a zároveň ukazují průřez repertoárem písní různého původu zpívaných na určitém místě v rozmezí let 1776-1786. Obsahují i poznámky, kde autor píseň přímo zpíval.
Třetí kniha obsahuje záznamy pamětihodných událostí teplické střelecké společnosti včetně přepsané korespondence s teplickou vrchností Clary-Aldringeny. Je možné si zde přečíst nejen historii střeleckého spolku, ale i celého města Teplic na sklonku 18. století.
A čtvrtý rukopis je kaligrafickým přepisem Obnoveného zřízení zemského, který v roce 1670 nechal pořídit osecký cisterciák P. Augustinus Weigel, farář v Mariánských Radčicích, Libkovicích a v Jenišově Újezdě. Svazek ukazuje především to, jakou důležitost přikládali osečtí cisterciáci Obnovenému zřízení zemskému téměř 50 let po jeho vydání (i když přepis vychází z mladší novelizované verze z roku 1640).
Již dříve zdigitalizované rukopisy knihovny Regionálního muzea v Teplicích si můžete prohlédnout v digitální knihovně Manuscriptorium.
I přes uzavření knihovny pro vás nadále připravujeme a zpracováváme jednotlivé fondy, sledujeme aktuální dění v knihovnictví, poskytujeme informační služby a obohacujeme knihovnu novými tituly. S kolegy nadále pracujeme na přípravě stálé expozice v prostorách knihovny, která se bude zaměřovat na historii zámecké knihovny, zámeckého divadla, ale i další témata. Věnujeme se také významným výročím, které nastanou v průběhu letošního roku – v listopadu si připomeneme výročí 350 let od úmrtí učitele národů Jana Amose Komenského a v prosinci zase výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, která bychom vám rádi představili blíže prostřednictvím exponátu měsíce či v rámci týdne knihoven. Plánujeme vás seznámit v krátkých samostatných příspěvcích také blíže s našimi fondy a poukázat na zajímavosti, na které přicházíme během jejich zpracování a při samotném bádání.
Další věcí, kterou se teď zabýváme, je možné zpřístupnění a zároveň i uchování nejvíce badatelsky využívaných bohemikálních novin Teplitz-Schönauer Anzeiger, které jsou tištěné na kyselém papíře a díky tomu je jejich existence ohrožena a toto riziko se zvětšuje s každým dalším využíváním. Proto momentálně zjišťujeme podmínky pro jejich zapojení do dotačního programu VISK 7 - Národní program digitálního zpřístupňování dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru – Kramerius, které umožní prohlížení novin v digitální podobě.
Mgr. Monika Novotná, vedoucí muzejní knihovny
Teplice, 2. 4. 2020
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
| Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.