Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Knihovna teplického muzea je až do odvolání UZAVŘENA! Děkujeme za pochopení.

Muzeum Teplice O muzeu Nabídka publikací Mimo edice → „Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera“

Mimo edice

fotografie

fotografie František Lederer

Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera
Na knize se podíleli žáci a zaměstnanci Střední školy obchodu a služeb v Teplicích.
Text: Jitka Černá
Fotografie: Zdeněk Pešek
Ilustrace žáků: Markéta Štindlová, Tereza Bezegová, Arina Krenděleva
Grafická úprava: Marie Adamová, Aneta Bendáková
Teplice 2015

Cena 150,- Kč

František Lederer se narodil v červenci 1930 v Teplicích v židovské rodině. Jeho otec Richard spoluvlastnil textilní továrnu, matka Eliška byla v domácnosti. Rodina Ledererových měla velmi slušnou životní úroveň. Žili ve vlastní vile v Teplicích, měli osobní automobil Hudson, jezdili na pravidelné dovolené k moři do Belgie. Občas i letecky. Zlomovým byl rok 1938, kdy jim začaly zlé časy. Nejdříve stěhování do Prahy po záboru Sudet, různé ústrky pro jejich židovský původ a konečně v říjnu 1941 transport celé rodiny do ghetta v Lodži. V lodžském ghettu přišel František Lederer v červnu 1942 o oba rodiče, za půl roku i o jediného bratra Jindřicha. Ve dvanácti a půl letech zcela osiřel. Jeho přežití dalšího pobytu v ghettu i pozdějšího věznění v Osvětimi-Birkenau a v osvětimském kmenovém táboře se v tomto věku rovná zázraku. Zejména při druhé osvětimské selekci, kterou musel podstoupit bezprostředně po přijetí do tábora, mu život zachránila pouze náhoda. Po osvobození osvětimského tábora na konci ledna 1945 se František Lederer vydal na dlouhou cestu domů, oklikou přes Maďarsko, která trvala více než tři měsíce. Po válce žil krátce v Praze, později přesídlil zpět do rodných Teplic, kde čtyřicet let pracoval v textilním průmyslu. František Lederer zemřel 10. prosince roku 2018.

V případě zájmu si můžete publikaci zakoupit přímo v muzeu nebo posílejte objednávky poštou na adresu: Regionální muzeum v Teplicích, Zámecké náměstí 14, Teplice PSČ 415 01, IČO 0008324 nebo e-mailem: klasterkova@muzeum-teplice.cz.
Publikaci zasíláme na dobírku nebo na fakturu (pro organizace). K uvedené ceně bude připočítáno poštovné a balné dle Ceníku RMT (na dobírku 120,- Kč, na fakturu 80,- Kč).

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek