Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

PŘÍRODOVĚDCI

fotografie Sokolí vrch u Ludvíkovic

fotografie Třetihorní flóra ze Sokolího vrchu

fotografie křižák dvouhrbý (Gibbaranea bituberculata)

fotografie zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium)

fotografie Běloskvrnka jarní (Brachionycha nubeculosa), Církvice, 28. 3. 2020

fotografie Můřice jarní (Achlya flavicornis), Církvice, 20. 3. 2020

Současnou mimořádnou situaci, kdy je muzeum pro veřejnost uzavřené a většina zaměstnanců pracuje z domova, využívají pracovníci přírodovědného oddělení zejména k činnostem, na které při běžném provozu muzea zbývá málo času. Jedná se o práci spojenou s vlastními vědeckovýzkumnými záměry. Často tuto práci vykonávají z velké části ve svém volném čase. Práce je pro ně totiž většinou i životní zálibou a zároveň ji chápou jako smysluplnou službu společnosti a vědě. Výsledkem jejich práce je pak nejen rozšiřování muzejních sbírek a publikování odborné práce tiskem, ale může to být i tématická výstava pro veřejnost.
Všichni kurátoři přírodovědného oddělení nyní při práci z domova pracují z velké části na zhodnocování dat a dokumentačního materiálu získaných při terénní práci na různých lokalitách Ústeckého kraje.
Vedoucí přírodovědného oddělení Miroslav Radoň, kurátor geologických sbírek, se v rámci výzkumu paleontologických a mineralogických lokalit Českého středohoří a Krušných hor na Teplicku v současnosti věnuje vyhodnocování poznatků o nové paleontologické lokalitě třetihorní flóry u Ludvíkovic na Děčínsku, kterou souhrnně zpracovává ve spolupráci s prof. Z. Kvačkem z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Dále intenzivně pracuje na textové části souborné publikace „Zkameněliny Českého středohoří“, se kterou bude spojena také výstava nálezů z posledních 25 let. S pomocí různých webových aplikací a starší odborné literatury provádí tipování perspektivních lokalit minerálů Českého středohoří a Krušných hor na Teplicku, které budou v následující době ověřovány v terénu.
Kurátor zoologických sbírek Miroslav Žemlička pracuje na dvou výzkumných záměrech, kterými jsou systematický lepidopterologický výzkum Českého středohoří a průzkum migrujících druhů motýlů v prostoru Zámecké zahrady v Teplicích. Provádí zejména preparaci a určování rozsáhlého dokumentačního fondu hmyzu získaného prácí v terénu, a po jejím provedení také doplňování taxonomické databáze jednotlivých lokalit. S touto prací úzce souvisí také shromažďování a studium dostupné literatury. Výsledky výše uvedeného průzkumu v zámecké zahradě zpracovává pro letošní vydání Zpráv a studií Regionálního muzea v Teplicích. Provádí rovněž některé dílčí činnosti pro budoucí plánovanou muzejní výstavu věnovanou hmyzu.
Kurátorka botanických sbírek Bc. Kristýna Chmelová, která je zároveň zoologem, pracuje rovněž na vícero odborných výzkumech. Jedná se o chiropterologický a arachnologický průzkum vybraných lokalit Ústeckého kraje. V rámci výzkumu netopýrů provádí analýzu zvukových záznamů získaných terénní činností v loňském roce. Zpracovává a preparuje materiál získaný během arachnologických průzkumů v loňském roce, kdy byl sběr pavouků prováděn různými metodami na dvou lokalitách, a to v blízkém okolí dvou vodních ploch - jezera Milada u Ústí nad Labem a jezera Most. Materiál je nyní pod binokulárním mikroskopem determinován, v případě zajímavých nálezů je pořízena i fotodokumentace. Všechny nálezy budou poté zapsány do Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP). Kurátorka zároveň připravuje text odborné práce pro letošní vydání Zpráv a studií RMT.
Kromě výše uvedených činností se všichni pracovníci oddělení věnují také práci s evidenčním systémem Museion. Probíhá zejména digitalizace podsbírek formou přepisu starých karet II. stupně evidence v řádu stovek položek týdně. Zároveň jsou postupně veškeré záznamy v uvedeném systému zpětně kontrolovány a opravovány či doplňovány.
Miroslav Radoň, vedoucí přírodovědného oddělení
Teplice, 2. 4. 2020

motyli_na_podzim.jpg

Motýli na podzim

Procházka v přírodě jako nejlepší lék na případné podzimní chmury

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek