Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

pá, so a ne (19. 4. - 21. 4.) - expozice a výstavy 10 až 12 a 13 až 17 hodin
Velikonoční pondělí - zavřeno

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

 

Pro návštěvníky

Program na duben a květen

Otevírací doba o velikonočních svátcích:
pá, so a ne (19. - 21. 4.) - expozice a výstavy - 10 až 12 a 13 až 17 hodin
Velikonoční pondělí - zavřeno

VÝSTAVY

do 5. 5. / I. a II. výstavní místnost
GRANITON - umělecká a užitková keramika 1907 – 1928
Výstava keramiky Graniton ze soukromé sbírky Jiřího Hořavy představuje reprezentativní průřez firemní produkcí keramiky firmy Rydl a Thon – Graniton.
Komentovaná prohlídka výstavy se sběratelem Jiřím Hořavou se uskuteční v neděli 5. 5. od 17 hodin.

do 12. 5. / Jízdárna teplického zámku
BPDP 2019: Výstava závěrečných prací studentů KVK PF UJEP
Výstava BPDP je každoroční prezentací kvalifikačních prací studentů Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Závěrečné práce zde představují studenti bakalářských a navazujících magisterských oborů, kteří si na základě svého studijního zaměření i individuálního výtvarného směřování volí téma práce a médium, ve kterém jej zpracovávají.

do 30. 4. / III. výstavní místnost teplického zámku
MEDAILONKY NEVIDOMÝCH A ZRAKOVĚ POSTIŽENÝCH
Výstava uměleckých fotografií Kateřiny Klabzubové přináší dvanáct snímků a životních příběhů lidí se zrakovým postižením z celého Ústeckého kraje. Výstava TyfoCentra Ústí nad Labem, o.p.s. ukazuje, že i lidé s postižením zraku jsou velmi inspirativní a mají silného a nezlomného ducha.

do 3. 11. / malovaný sál teplického zámku
300 LET MOROVÉHO SLOUPU V TEPLICÍCH (1719-2019)
Výstava k oslavě 300. výročí vztyčení jednoho z největších (přes 20 metrů) a nejkrásnějších děl vynikajícího světoznámého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, morového sloupu na Zámeckém náměstí v Teplicích. Jeden z nejvýznamnějších architektonických prvků města Teplice nechal zhotovit tehdejší majitel teplického zámku František Clary-Aldringen jako poděkování, že se Teplicím vyhnula morová epidemie. Vystaven bude trojrozměrný model morového sloupu, originální grafiky a kresby, smlouva na jeho zhotovení a další vzácné exponáty.

DOPROVODNÉ AKCE

neděle 5. 5. v 17 hodin / I. a II. výstavní místnost
Komentovaná prohlídka výstavy GRANITON - umělecká a užitková keramika 1907 – 1928
Výstavou keramiky Graniton Vás provede sběratel Jiří Hořava. Výstava představuje reprezentativní průřez firemní produkcí keramiky firmy Rydl a Thon – Graniton.

EXPONÁT V EXPOZICI / expozice lázeňství na teplickém zámku

80 LET OD VYPÁLENÍ TEPLICKÉ SYNAGOGY (1882-1939)
Novým „exponátem“ v expozici lázeňství je vedle známého modelu synagogy postavený plakátovací válec, na kterém návštěvníci teplického zámku najdou podrobné informace o pohnuté osmdesátileté historii teplické synagogy. Autor textů Mgr. Radek Spála na válci prezentuje dostupné archiválie k záměru stavby, jehož hybným momentem se stalo založení Spolku pro výstavbu chrámu (Tempelbau Verein) v roce 1879. Dále seznamuje s „všedními“ desetiletími běžného fungování synagogy pro teplickou židovskou obec, podává přehled událostí v roce 1938 a okolností vypálení synagogy roku 1939 a zhodnocuje situaci před a v průběhu jejího bourání. Zmíněné texty jsou doplněny řadou zdařilých kopií dochovaných obrazových dokumentů, nákresů, plánů a fotografií.
Vstup do expozice lázeňství je možný v rámci běžných prohlídek zámku vždy v 11, 14 a 16 hodin, denně kromě pondělí.

EXPONÁT MĚSÍCE

duben / foyer teplického zámku / vstup zdarma
Velikonoční dekorace - skleněná dekorativní vejce

květen / foyer teplického zámku / vstup zdarma
Teplické parky na pohlednicích

192.005-----pr-c-193-2015.jpg

Exponát měsíce dubna

Velikonoční dekorace – skleněná vejce / foyer teplického zámku / vstup zdarma

plakat-nevidomi-web.jpg

Medailonky nevidomých a zrakově postižených

do 30. 4. / III. výstavní místnost teplického zámku

2019-03-29-11-03-48-synagoga.jpg

Exponát v expozici lázeňství

80 let od vypálení teplické synagogy (1882-1939)

soutez.jpg

Výtvarná soutěž „300 let morového sloupu v Teplicích“

12. 4. - 1. 11. 2019 / MŠ, ZŠ, ZUŠ a SŠ

Badatelské dny a řád

Upozornění – znepřístupnění sbírkových fondů

zlaty-dzbanek.jpg

VÝZVA: Oceňte s námi regionální lidové řemeslníky!

Regionální centrum pro Tradiční lidovou kulturu vyzývá širokou veřejnost k nominaci na cenu Zlatý džbánek za zachování a rozvoj lidových tradic Ústeckého kraje.

Zámecká grotta v Teplicích na titulní straně prestižního světového odborného časopisu

Díky zajímavé a ceněné studii českého badatele Petra Uličného se zámecká grotta – a potažmo teplický zámek a Regionální muzeum v Teplicích – dostala až na titulní stranu prestižního světového odborného časopisu Studies in the historiy of Gardens & Designed Landscapes, který se zaměřuje na historické zahrady, parky a kultivované krajiny. Zámecká grotta je zde prezentována nejen jako dílo vysoké architektonické hodnoty. Poodkrývána je i provázanost stavebního podniku Radslava a Viléma Vchynských v regionálním měřítku s takovými iniciátory a stavebníky jako byl Albrecht Valdštejn. Zcela senzačně pak působí komparace a se samozřejmostí předkládaná inspirace tehdejším architektonickým osmým divem světa zahradami Hortus Palatinus v německém Heidelbergu, domácím prostředí českého zimního krále Friedricha Falckého. Teplická zámecká grotta se tak dostává do popředí odborného zájmu úrovní zpracování i dochováním jejích částí. A Regionální muzeum v Teplicích vám nabízí jednak možnost prostudovat si onu zmíněnou studii – ve veřejně přístupné knihovně muzea (nebo on-line za poplatek na www.tandfonline.com) – a jednak především prohlídku dochované části zámecké grotty, která je přístupná celoročně, denně mimo pondělí. Proto neváhejte a zavítejte k nám do Teplic!

Mgr. Radek Spála, ředitel Regionálního muzea v Teplicích 

1 2

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek