Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

MUZEUM JE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENO PRO VEŘEJNOST

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně
každou celou hodinu
úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17
50 / 30 Kč

VÝSTAVY
úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17
30 / 20 Kč

Programy pro školy - dlouhodobé

Příběh královny Judity

Mateřské školy
Cíl: Představit muzejní expozici jako „přátelské místo“, jako místo hledání a objevování a jako místo zábavy.
Tematický rámec: Kamenický učedník Zachariáš žádá po svém mistrovi výplatu. Ten mu ji ale nechce dát, protože neviděl tolik vytesaných emblémů, kolik chce Zachariáš proplatit. Dětští návštěvníci jsou Zachariášem žádáni o pomoc s hledáním pracně vytesaných symbolů a emblémů, které se mu v expozici poztrácely.
Motivace a odměny: Na ty, kteří najdou alespoň 12 z 20 poschovávaných emblémů, čeká odměna v podobě „glejtu“ (diplomu).
Aktivita: V expozici je na málo viditelných místech (zadní strany sloupů, boky panelů…) umístěno 20 koleček na kapa desce, každé kolečko je s jiným emblémem (ty vycházející z románských dekorů nebo symbolů, např. symboly evangelistů, mytologická zvířata s přeneseným křesťanským významem, astronomické a astrologické značky ad.). Úkolem dětského návštěvníka je najít alespoň 12 z nich a dokreslit podle originálu nedokončenou kresbičku na pracovním listu (např. lvu chybí hříva apod.).

I. stupeň základní školy
Cíl: Představit muzejní expozici jako „přátelské místo“, jako místo hledání a objevování, jako místo zábavy. Naučit návštěvníka na to, že v muzeu se vyplatí pečlivě prohlížet celou expozici a všímat si třeba i nepatrných detailů.
Aktivita: Návštěvníci se snaží v expozici objevit objekty, jejichž fotograficky zachycené detaily najdou na pracovním listu. Přiřazením konkrétního detailu ke konkrétní místnosti postupně získávají z tabulky písmenka tajenky. Po jejím sdělení kustodovi/kustodce obdrží odměnu.

II. stupeň základní školy
Cíl: Motivovat návštěvníky k prohlídce expozice.
Aktivita: Na pracovním listu je šestice obrazů z dějin kláštera, de facto kreslených vtipů. Úkolem návštěvníka je identifikovat, o jaké události jde a seriózněji je popsat.
1) Založení kláštera nedaleko mohutného pramene - Architekt ukazuje královně Juditě vizi kláštera na skále, z níž prýští pramen. Judita: „A nebude tam vlhko?“ – Architekt: „Neboj, ještě se to může hodit.“
2) Královna Judita - Obálka časopisu CosmoQueen: Tajemství krásy královny Judity.
3) Plenění kláštera I: Nadzvedávání sukní - Míšňáci nadzdvihávají ječícím jeptiškám suknice.
4) Plenění kláštera II: Proražený obraz - Husita má na hlavě naražený obraz se svatým Janem Křtitelem.
5) Plenění kláštera III: Vlhký klášter, který nejde zapálit
Husita se snaží zapálit klášter křesáním kamenů; vedle něj je už hromada použitých. Nad ním stojí se založenýma rukama Žižka se slovy: „To ti nepůjde, dyť je to vlhký!“
6) Objevení románského křídla - Mladý Dušan Třeštík ukazuje na odrolenou zeď s kvádříkovým zdivem a říká: „800 let historie!“ Zástup kapacit postupně odpovídá něco jako Nesmysl – Absurdní – Plkal – Usmrkanec – Amatér atd. Až poslední, který se rýpe klíčem ve zdi, říká „Ty Karle, von má pravdu…“

Střední školy
Aktivita: „Samonosná aktivita“ spočívající v „hopsavém rébusu“. Obsahem jsou otázky k zajímavostem týkajícím se expozice (např. Za jakých okolností mohl vstoupit muž do ženského kláštera?). Pracovní listy tvoří zhruba deset otázek s několika alternativními odpověďmi, přičemž každá z nich odkazuje na jiné místo pracovního listu. V daném bodu je odpověď potvrzena jako správná (a také doplněna, vysvětlena) a navazuje na ni další otázka, anebo naopak příslušnou argumentací vyvrácena.

Časová dotace všech programů: cca 45 minut

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty |  |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek