Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2011 Výstavy 2011 → „KLŮCEK SEM, KLŮCEK TAM - quilty v tradičním patchworku E. Mžourkové a L. Kalábové“

Výstavy 2011

KLŮCEK SEM, KLŮCEK TAM - quilty v tradičním patchworku E. Mžourkové a L. Kalábové

 

Patchwork je tisíce let stará textilní technika. Výrobky vznikají sešíváním malých, různě barevných kousků látek (česky klůcků) tak, že spolu vytvářejí větší geometrické celky, které jsou následně spojovány dalšími vrstvami látek, výplní pro zateplení a v konečné fázi ručně bohatě prošívány. Nejčastěji jsou touto technikou zhotovovány rozměrné přehozy zvané quilty.

Na výstavě budou prezentovány autorské quilty a další drobnější textilie teplických autorek Evy Mžourkové a Ludmily Kalábové. Práce vznikaly po dobu patnácti let a umožňují nám tak sledovat, jak se technika i způsob prošívání dařily autorkám zlepšovat a jak si výtvarnice postupně volily i náročnější vzory. Obě autorky se věnují téměř výhradně stylu tradičního amerického patchworku a snaží se dodržovat i daná pravidla - při vyměřování používají tradiční palce, vymýšlí názvy tak, aby vystihovaly vzor, či komu je pokrývka určena. Při tvorbě využívají tradiční vzory amerických osadníků. Na výrobu patchworkových výrobků se používá zpravidla 100% bavlna. Na výstavě v jízdárně teplického zámku však budou představeny i ukázky prací vytvořených z kravatového hedvábí, které lákají zejména kvalitou materiálu a úžasnou barevností.

Dnes přitahují výrobky zhotovené technikou patchworku svou originalitou, trvanlivostí, snadnou údržbou  a v neposlední řadě svou schopností  přinést do interiéru něco původního a osobního.

 

8. 2. a 22. 2. 2011 se od 16 hodin uskuteční komentované prohlídky s autorkami výstavy!

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek