Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2011 Výstavy 2011 → „Ve znamení Viléma Tella. Střelecké spolky na Teplicku a jejich terče“

Výstavy 2011

fotografie Plakát k výstavě

fotografie Velká střelecká soutěž

fotografie Obálka katalogu střeleckých terčů

fotografie

Ve znamení Viléma Tella. Střelecké spolky na Teplicku a jejich terče

9. 9. - 13. 11. 2011/ Jízdárna teplického zámku

 

Významnou součást historické sbírky teplického muzea tvoří střelecké terče, většinou malované, pocházející z větších měst bývalého okresu: z Teplic, z Bíliny a z Krupky. Dochovalo se jich přibližně 250, z nichž vystaveno bude cca 100 kusů. Několik desítek terčů duchcovské střelecké společnosti je navíc deponováno na Státním zámku Duchcov ve správě ústeckého NPÚ a v Městském muzeu Duchcov. I výběr z nich bude na výstavě formou zápůjčky prezentován. Žádné terče se bohužel nedochovaly z menších lokalit, kde uvedené spolky dříve rovněž vyvíjely svou činnost, ať už jde o Trnovany, Hrob či Mikulov. Výstava chce veřejnost seznámit nejen s terči, ale také s historií střeleckých spolků na Teplicku pomocí fotografií, archiválií a trojrozměrného materiálu.

Někdejší střelecká společnost v Krupce vznikla již roku 1486 při příležitosti udělení zvláštních svobod městu králem Vladislavem II., po třicetileté válce byla obnovena. Z té doby jsou ostatně také nejstarší zmínky o tamější střelnici. Nejstarší zmínky o bílinských střelcích jsou až z konce 18. století, ale z následného období se dochovaly desítky jejich terčů. Na rozdíl od krupského spolku ale zanikl ten bílinský už za první světové války. V 18. století se dá existence střelců prokázat také v Duchcově, kde tradice klade vznik už do roku 1460. Bez nadsázky unikátem je nicméně střelecká společnost v městě Hrobu, kde je k roku 1275 (!) doložen organizovaný hornický sbor lukostřelců, z něhož se postupně vyvíjelo měšťanské střelecké sdružení, které dosáhlo asi největší popularity na počátku 20. století, kdy mělo více než 130 členů. V malém Mikulově se etabloval spolek soukromých střelců jako reminiscence na revoluční rok 1848. Tepličtí střelci se odvolávali na své založení k 16. století, pochlubit se posléze mohli velkolepou budovou střelnice na Letné, která byla bohužel v období totality demolována. Ani dnes s Teplicemi srostlé Trnovany, kdysi samostatné město, nemohly nezaložit vlastní střelecký sbor, byť se tak stalo až v pokročilém 19. století.           

K výstavě byl vydán katalog veškerých terčů ze sbírek RMT i z depozitářů duchcovského zámku s podrobnou dokumentací a s úvodní studií, mapující dějiny jednotlivých střeleckých spolků našeho regionu.        

PhDr. Jan Kilián, PhD.
historik, kurátor výstavy  

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 8. září 2011 v 17 hod. v jízdárně teplického zámku. V rámci vernisáže výstavy bude křest katalogu střeleckých terčů vydaný u příležitosti výstavy.

Doprovodný program:

Velká střelecká soutěž:

6. 10. a 10. 11. 2011 v 16 hod. se v jízdárně teplického zámku uskutečnila soutěžní střelba do terčů atrapami pistolí. Dva nejlepší střelci v každém uvedeném termínu byli odměněni knižním katalogem výstavy. Nácvik střelby byl možný během předchozí návštěvy výstavy!

Komentované prohlídky s kurátorem výstavy:

4. 10. 2011 v 16 hod. (jízdárna) - Historie střeleckých spolků

8. 11. v 2011 v 16 hod. (jízdárna) - Motivy střeleckých terčů

 Video z výstavy

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek