Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Muzeum Teplice Archiv 2012 Výstavy 2012 → „TANGO SKLO – proměny barevných kontrastů“

Výstavy 2012

TANGO SKLO – proměny barevných kontrastů

V průběhu prvního desetiletí 20. století se na evropských tanečních parketech začalo tančit temperamentní argentinské tango v kostýmech, pro které byly charakteristické výrazné tóny oranžové, červené, žluté a zelené dámských šatů a černé obleky pánů. Módní vlna tanga se odrazila i v užitém umění a novou barevností a barevným kontrastem se nechaly inspirovat také sklářské firmy - objevily se Tango barvy a Tango sklo. Již před první světovou válkou označoval pojem Tango sklo nejen sytá žlutá, oranžová, červená a zelená opálová skla, jejichž barevnosti bylo dosahováno pomocí sulfidu kademnatého, ale i pro tato skla typické kontrastní dekory v jiných barevných kombinacích.

Tango sklo je nepřehlédnutelným fenoménem především českého sklářství po celou první polovinu 20.století a výstava jej představuje v mnoha jeho podobách a proměnách v čase i podle regionů. Nejde ale jen o prezentaci určitého typu skla. Právě na Tango skle se dá velmi dobře dokumentovat, jak se počáteční kultivovaný design postupně rozmělňuje v komerční produkci. To je však otázka, která daleko překračuje rámec jedné výstavy. Zejména po 1. světové válce bylo Tango sklo z českých zemí ve většině vyváženo, především do Severní a Jižní Ameriky. Také z tohoto důvodu bylo možné výstavu uspořádat jen díky velkorysému přístupu několika soukromých sběratelů z Evropy a USA.

Kurátorka výstavy PhDr. Jitka Lněničková

Exponáty pocházejí ze sbírek těchto institucí

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Muzeum Šumavy Sušice, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Muzeum skla Harrachov, Sklářské muzeum Nový Bor, Sklářské muzeum Kamenický Šenov, Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, soukromí sběratelé - Rakousko, Německo, USA, ČR

Fotografie z vernisáže výstavy

Video z výstavy

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek