Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2015 Výstavy 2015 → „Výstava SKLO ZE MSTIŠOVA, ZNÁMÉ-NEZNÁMÉ “

Výstavy 2015

Výstava SKLO ZE MSTIŠOVA, ZNÁMÉ-NEZNÁMÉ

19. 6. – 15. 9. / Jízdárna

SKLO ZE MSTIŠOVA, ZNÁMÉ - NEZNÁMÉ

Videoupoutávka I.

Úvodní slovo k výstavě (Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D.)

Hana Machovská o svých kolekcích

Sklo tajemné - záhadné (MgA. Jitka Bažantová)

Z výpravy k zaniklé sklárně Štanglovka

Komentovaná prohlídka dne 9. 9. 2015

Výstava hutního skla ze zaniklé sklárny, která kvůli předpokládané těžbě uhlí ukončila výrobu v roce 1964. Produkce se následně přesunula do n.p. Moser Karlovy Vary, kde byla po pěti letech ukončena a pomalu se začala vytrácet z povědomí veřejnosti. Dekorativní a užitkové sklo z let 1956 - 1964 tak čeká půl století na patřičné zhodnocení. Ve své době bylo prezentováno na nej-významnějších evropských výstavních akcích (EXPO 58 v Bruselu, EXPO 67 v Montrealu nebo EXPO 70 v Ósace) i v renomovaných odborných časopisech. Dnes je sklo ze Mstišova sběratelskou záležitostí, skrývá však některé otazníky. K jejich odstranění může napomoci právě tato výstava, která vzhledem k rozsahu i náročnosti přípravy nese punc jedinečnosti.

Jedná se o historicky první výstavu zaměřenou výhradně na Mstišovské sklo. Teplické muzeum ji připravilo ve spolupráci se soukromými sběrateli, s muzei v Liberci a Jablonci n/Nisou a slavným karlovarským podnikem MOSER, a.s.

Výstava přináší hned několik pohledů na mstišovské sklo - seznamuje s historií sklárny, poučuje o zvláštnosti technologie i specifickém designu skla spojeného se jmény významných výtvarníků, Františka Zemka, Hany Machovské, Vladimíra Míky a Karla Zemka, kteří byli kmenovými návrháři sklárny. Mimo nich však ve sklárně příležitostně tvořili další slavní sklářští designéři, např. Emanuel Beránek, Jitka Forejtová nebo Miloš Filip.

Výstavu k tomuto tématu přivítají nejen sběratelé, ale také všichni ostatní, kteří jejím prostřednictvím mohou oživit vzpomínky nebo získat nové informace i pohled na mstišovské sklo - známé i neznámé.

Vernisáž výstavy se konala ve čtvrtek 18. 6. 2015 v 17 hodin v Jízdárně teplického zámku, Zámecké náměstí 14.
Výstava potrvá do 13. 9. 2015.

Fotografie z vernisáže

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek