Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2018 Výstavy 2018 → „RUDOLF JAKUBEK (1902-1968) Grafiky a kresby“

Výstavy 2018

22. 6. – 9. 9. / I. a II. výstavní místnost

RUDOLF JAKUBEK (1902-1968)

Grafiky a kresby

Grafik, kreslíř a pedagog Rudolf Jakubek je osobnost německočeské grafiky 20. a 30. let 20. století, jehož tvorba nebyla doposud patřičně doceněna. Absolvent grafického ateliéru Augusta Brömseho (1873-1925) patří k expresivním realistům, který nutkavá obsahová sdělení umocňoval dokonalým zvládnutím grafického řemesla, jež se opíralo nejen o práce svého učitele, ale také o manýru rembrantovského ladění. Výběr grafik a kreseb z velkého souboru Regionálního muzea v Teplicích představuje první větší prezentaci Jakubkovy tvorby. Do teplických muzejních sbírek se jeho grafické listy a kresby dostaly již po roce 1934. Tehdy zahájil v Teplicích pedagogickou činnost a působení ve výtvarné sekci teplické Muzejní společnosti. Kromě portrétů představí výstava Jakubkova „životní“ témata, k nimž se opakovaně vracel. Vybíral si biblické, mytologické a pohádkové příběhy i literární a divadelní díla většinou popisující existenciální souboj jedince s traumatickou skutečností. Obraz děje stavěl Jakubek na teatrální scéně nabité dynamikou a neklidem vyvolanými dominantními postavami s excelentně zvládnutou anatomií a pitvořivými obličeji. Kromě grafiky prezentuje výstava také soubor Jakubkových kreseb věnovaných živočišným erotickým hrátkám Satyrů, který zapadá do jeho obliby vyhledávání kontraverzních námětů.

Fotografie z vernisáže

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek