Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice O muzeu Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu Výzva pro veřejnost → „Oceňte s námi regionální lidové řemeslníky!“

Výzva pro veřejnost

VÝZVA K NOMINACI NA CENU ZLATÝ DŽBÁNEK

Regionální centrum pro Tradiční lidovou kulturu vyzývá širokou veřejnost ke spolupráci na nominaci osoby či spolku na cenu ZLATÝ DŽBÁNEK za zachování a rozvoj lidových tradic.

V letošním roce to bude již třetí rok, co Regionální centrum pro Tradiční lidovou kulturu a Ústecký kraj bude udělovat ocenění ZLATÝ DŽBÁNEK za zachovávání a udržovaní lidových tradic. Prosíme proto veřejnost o spolupráci na nominacích.

Znáte ve svém okolí lidového řemeslníka, folklórní soubor či obnovitele nebo podporovatele nějaké lidové tradice a myslíte si, že by měla být jeho práce oceněna? Prostřednictvím návrhových listů, které lze stáhnout níže, můžete danou osobu či spolek působící v Ústeckém kraji doporučit na cenu ZLATÝ DŽBÁNEK. Návrhové listy můžete posílat do 15. 10. 2019, poté budou předloženy odborné komisi pro Tradiční lidovou kulturu, která je posoudí.

Vyplněné návrhy zasílejte emailem na adresu: novotna@muzeum-teplice.cz nebo poštou na adresu: Regionální muzeum v Teplicích, Zámecké náměstí 14, Teplice 415 01.

Návrhové listy ke stažení zde 

Bližší informace k danému tématu najdete na stránkách REGIONÁLNÍHO CENTRA PRO TRADIČNÍ LIDOVOU KULTURU nebo se obraťte přímo na pověřeného pracovníka teplického muzea Mgr. Moniku Novotnou: novotna@muzeum-teplice.cz, tel.: 412359040.

Seznam řemeslných činností v oblasti tradiční lidové kultury:
1. hlína/keramika – černá hrnčina, glazovaná hrnčina, kamnářství, apod.;
2. sklo – foukané a tvarované sklo, malba na skle, podmalba na skle, práce s korálky;
3. kámen – kamenictví, kamenosochařství, výroba brousků;
4. kov – kovářské práce, odlévání;
5. textil – tkaní na destičkách, ruční tkaní v různých vazbách, výšivka, krajkářství, paličkování, modrotisk, batika, výroba krojů a krojových doplňků;
6. pletení z textilních materiálů – pletení na formě, ručně;
7. pletiva – pletení ze slámy, z orobince, z proutí, z loubků apod.;
8. dřevo – štípání, dlabání, soustružení dřeva, zdobení, zdobení kovem, řezbářství;
9. materiály živočišného původu (které nejsou primárně určeny ke konzumaci jako potraviny) – ševcovství, brašnářství, řemenářství, výroba kostěných, perleťových a rohovinových knoflíků, spínadel a ozdob, zdobení kraslic;
10. pečivo – obřadní pečivo;
11. vosk – svíčky, devocionálie;
12. papír – papírmaš, ručně malované papírové betlémy.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek