Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2014

Exponát měsíce února

vstupní hala teplického zámku

Výr velký (Bubo bubo)

Tuto největší žijící sovu z čeledi puštíkovitých můžemev průběhu zimních měsíců (prosinec až únor) zaslechnout při obhajobě svého teritoria. Ozývá se typickým hú-hú. Hnízdí převážně v lesnatých a skalnatých místech. Stejně jako ostatní sovy je to samotářský pták s noční aktivitou. V Ústeckém kraji hnízdí od nepaměti. V současné době zde můžeme nalézt přes 40 pravidelně obsazovaných hnízdišť.    

Výr velký (Bubo bubo) je největší žijící sovou z čeledí puštíkovitých. Délka těla se u dospělce pohybuje obvykle mezi 60–70 cm a rozpětí křídel okolo 170 cm. Hmotnost bývá mezi 1, 8 – 3 kg, velcí jedinci však mohou dosáhnout hmotnosti i přes 4 kg. Samice jsou obvykle těžší než samci a mají větší rozpětí křídel. Silueta sedícího výra velkého je jen těžko zaměnitelná, na hlavě má totiž z peříček výrazné pohyblivé chvostky připomínající ouška (proto se mu říká ušatá sova). Zbarvení je značně proměnlivé, obecně svrchu žluto (oranžovo - rezavo) hnědé s tmavohnědými skvrnami, na břiše světlejší odstín téhož s výraznými podélným tmavým skvrněním a jemným příčným mramorováním. V oblasti krku a okolo zobáku je peří světlejší až bílé. Duhovka je ohnivě oranžová. Nohy a prsty jsou porostlé jemnými, zpravidla žlutohnědými až rezavými pírky. Mláďata jsou porostlá zprvu jemným žlutobílým prachovým peřím, po opeření mají matnější zbarvení a kresby.
Je rozšířen v téměř celé Evropě, v severozápadní Africe a ve značné části Asie. Nachází se všude, kde má vhodné podmínky pro hnízdění a lov. S oblibou osidluje kamenité stráně, zříceniny s lesy v okolí. Někdy však můžeme tuto impozantní sovu pozorovat i v oblasti beze skal, kde pak využívá zejména dutiny starých stromů či opuštěná dravčí hnízda.
Výr velký je noční pták a samotářský tvor. Stejně jako ostatní sovy létá velmi tiše a střídá mávavý let s plachtěním. Je-li vyrušen a nemá-li možnost rozumného ústupu, nafukuje se, čepýří peří a výhrůžně syčí. Loví v noci v rozsáhlém revíru (v době hnízdění v okruhu až 15 km okolo hnízda) a není příliš vybíravý. Kořistí jsou zejména hlodavci, zajíci, králíci a další drobní savci, ale nepohrdne ani spícími ptáky (včetně dravců), s oblibou loví ježky, ale zvládne i srnče.
Počínaje zimou (prosinec až únor) si výr značkuje teritorium výrazným hú-hú, občas ho prokládá i jinými zvuky, které mohou připomínat zvláštní řehot. Samice houká hlouběji než samec. Výři vytváří stabilní páry s velkou věrností k hnízdišti. Obvykle mají v jedné oblasti několik hnízd, které postupně střídají.
Koncem března nebo počátkem dubna (v českých podmínkách) snáší samice 2 - 5 téměř kulatých, čistě bílých vajec. Někdy leží na volném prostranství mezi kameny na nepříliš příkrých stráních, jindy jsou skryta pod převisem a vyskytují se i případy převzetí hnízd dravců vysoko ve skalách či na stromech. Samice na nich sedí a hlídá je, samec ji krmí (obvykle ale kořist nepředává přímo v hnízdě). Doba sezení na vejcích trvá 31-36 dní. Mláďata se líhnou asi po 35 dnech (v českých podmínkách). Staří je krmí, samice pak i chrání před nepohodou. Postupem času se mláďata rozlézají dál po okolí, po 6 týdnech se už v hnízdě moc nezdržují a postupně se rozcházejí. Dobrými letci se stávají ve věku cca 100 dnů.
     V Ústeckém kraji hnízdí výr velký od nepaměti. Záznamy z roku 1906 uvádějí hnízdění od Bíliny, České Kamenice, Děčína, Kadaně, Lovosic k Ústí nad Labem s celkovým počtem 8 - 12 párů. V současné době zde můžeme nalézt přes 40 pravidelně obsazovaných hnízdišť.

Ing. Roman Vlček, přírodovědné oddělení

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek