10 - 12 a 13 - 17 hodin

úterý až pátek 12 - 17 hodin

Pojmosloví projektu dokumentace nemateriálních lidových statků

Seznam nemateriálních statků lidové kultury Ústeckého kraje

Ústecký kraj je region, který po druhé světové válce prodělal velké změny a to především kulturně společenského a ekonomického charakteru. Na tomto území proběhla velká výměna obyvatelstva. Do regionu přicházeli noví obyvatelé, kteří sebou často přinášeli vlastní kulturu. V současné době začínají některé fenomény tradiční lidové kultury v tomto kraji nabývat na významu. Součástí společenských akcí bývají vystoupení folklórních skupin s živou muzikou. Obnovují se některé staré zvyky spojené se zemědělskými pracemi. Vrací se obliba tradičních poutí, které jsou spojeny s poutními církevními místy. Zapsáním nemateriálního statku na krajský seznam, získá skupina lidí nebo obec, kteří statek provozují prestižní ocenění o udržování lidové kultury v Ústeckém kraji. Navíc zápisem na krajský seznam získá skupina lidí nebo obec větší kulturní i turistickou atraktivitu, které může pomoct rozvoji obce a regionu.

Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků lidové kultury Ústeckého kraje je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území Ústeckého kraje.

Vysvětlení pojmu nemateriální lidový statek

Jedná se o zkušenost, znázornění, vyjádření, znalosti, dovednosti, jakož i nástroje, předměty, artefakty a kulturní prostory s nimi související, které společenství, skupiny nebo jednotlivci považují za součást svého nemateriálního kulturního dědictví.

Toto nemateriální kulturní dědictví, předávané z pokolení na pokolení, je společenstvími a skupinami lidí neustále přetvářeno v závislosti na jejich prostředí, na jejich interakci s přírodou a na jejich historii.

Nemateriální kulturní dědictví se projevuje v těchto oblastech:

- ústní tradice a vyjádření

- interpretační umění

- společenské zvyklosti, obřady a slavností události

- vědomosti a zkušenosti týkající se přírody a vesmíru

- dovednosti spojené s tradičními řemesly