Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2017 Akce 2017 → „ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ“

Akce 2017

ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ

Teplický graduál (MS 1) a kancionál (MS 2)

Digitalizované rukopisy jsou zpřístupněné v evropské digitální knihovně Manuscriptorium.

Vzácně dochované rukopisné české zpěvníky literátského bratrstva v Teplicích z 16. století dokládají český charakter města Teplice až do 20. let 17. století. Byly objednány teplickými literáty ve významné pražské dílně Jana Táborského, který věnoval velkou péči této tvorbě a to zejména po stránce hudební. Táborský byl autorem řady písní, které se zachovaly i v těchto zpěvnících (signovány: IT). Vedle obrazové výzdoby vyniká ojedinělé celostránkové vyobrazení pěveckého sboru teplických literátů v kostele před otevřeným zpěvníkem a v obou zpěvnících jsou vzácně dochované iluminace upálení Jana Husa a písně o něm a českých mučednících (v řadě jiných byly listy v době protireformace zničeny!).
Jejich význam pro kulturní dějiny a vzdělanost pohraničního města v době rozkvětu humanismu v Čechách zhodnotily PhDr. Jana Perutz Michlová a PhDr. Jitka Žižková, Ph.D. v publikaci České zpěvníky teplického literátského bratrstva ze 16. století.

Michlová, Jana - Žižková, Jitka. ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ. Teplice : Regionální muzeum v Teplicích, 2015. 98 s. ISBN 978-80-85321-73-9, 60,- Kč

Publikaci zasíláme na dobírku nebo na fakturu (pro organizace). K uvedené ceně bude připočítáno poštovné a balné dle Ceníku RMT (na dobírku 120,- Kč, na fakturu 80,- Kč).

Případné objednávky směřujte, prosím, na adresu:
Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, Zámecké nám. 14, 415 01 Teplice, telefon 412 359 025 nebo klasterkova@muzeum-teplice.cz 
 

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek