Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

MUZEUM JE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENO PRO VEŘEJNOST

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně
každou celou hodinu
úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17
50 / 30 Kč

VÝSTAVY
úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17
30 / 20 Kč

Akce 2020

Anketa pro veřejnost

Chcete se zapojit do přípravy Strategie rozvoje kultury a kulturního dědictví Ústeckého kraje 2021-2030? Vyplňte přiložený dotazník do 31. 7. 2020.

ZPRÁVA Z KNIHOVNY

„Non spectaculo sed usui“ (Ne k podívaní, ale k užívání)

UPOZORŇUJEME NA TYTO ZAJÍMAVÉ ODKAZY:
https://www.comenius350.cz/aktualne/animovane-dokumenty-o-zivote-a-dile-jana-amose-komenskeho/
https://www.comenius350.cz/program-narodnich-oslav/
https://www.skipcr.cz/odborne-organy/klub-tvorivych-knihovniku/maly-tvorivec/
https://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/knihovni-procesy/ochrana-knihovnich-fondu/manipulace-s-knihami-v-dobe-ohrozeni-koronavirem?
https://ipk.nkp.cz/images/manipulace-s-knihami-v-dobe-covid-19
https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/vysokoskolakum-knihy-online
https://www.nkp.cz/digitalni-knihovna/digitalni-knihovny/kramerius-5-pro-vs-studenty-faq 

Aktuální virtuální výstava Národní knihovny „Akce K: Zkáza klášterních knihoven“ je dostupná online do 27. 4. do 18 hodin.
Výstava je připomínkou 70. let od komunistických útoků na kláštery v Čechách pod názvem „Akce K a Akce Ř,“ při kterých bylo zničeno a poškozeno velké množství knih z klášterních knihoven. Kláštery byly označeny za centra protistátní činnosti a v noci ze 13. 4. na 14. 4. 1950 na ně proběhl útok, nejdříve na mužské kláštery (Akce K) a o pár měsíců později také na ženské (Akce Ř). Majetek klášterů připadl státu a řeholníci byli uvězněni v internačních táborech. Jako internační středisko pro kněží sloužil v letech 1950-1953 také Cisterciácký klášter v Osek.

 

Odborné zahraniční databáze nabízejí zdarma přístup k článkům spojeným s nemocí COVID-19. Přehled najdete zde: http://eiz.nkp.cz
Dále na youtube doporučujeme sledovat seriál o hradech, zámcích a tvrzích českého severozápadu: https://www.youtube.com/watch?v=bzGwjIbsFf8

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie Používané termohydrografy

Report z pracovní činnosti správce depozitářů v době COVID-19
Správa depozitářů skrývá mnoho různorodých pracovních činností, které se ani v tento čas nezastavily, pouze malinko zpomalily. Teplické muzeum disponuje řadou depozitářů sbírek, o které pečuje několik správců, mých kolegů.
Jednou z hlavních činností správce depozitáře je ukládání sbírkových předmětů, při kterém se dbá především na bezpečnost, systematičnost, kvalitu a čistotu uložení. Dnešní úložné systémy nabízí celou řadu možností uschování předmětů z nejrůznějších materiálů a proto je důležité zvolit odpovídající způsob uchování každého konkrétního sbírkového předmětu.
Předměty zařazené do sbírek tak nacházejí své místo v jednotlivých depozitářích, v sestavách kovových regálů nebo kovových zásuvkových skříních, mapovnicích, štelářích apod. Ukládáme je podle charakteru sbírky, velikosti předmětu, ale také materiálu, ze kterého je zhotoven. Velmi náchylné sbírkové předměty, jako jsou grafické listy, výkresová dokumentace, plakátová tvorba, papírové dokumenty a další podobné materiály, vyžadují uložení do speciálních obalů zhotovených z antikorozních a nekyselých materiálů - schránek nejrůznějších typů, např. kartonové boxy, krabice, pouzdra, desky, pořadače, zásobníky aj.
V jednotlivých depozitářích udržujeme stálé klimatické podmínky, které jsou velmi důležité pro uchování předmětů v dlouhodobě dobrém stavu. Depozitáře jsou vybaveny měřícími jednotkami - termohydrografy, které zaznamenávají aktuální teplotu a relativní vlhkost vzduchu v místnosti depozitáře v určitých časových intervalech v daném období. Zpravidla je měření nastaveno čtvrtletně. Naměřená a zaznamenaná data se elektronicky vyhodnocují v počítači, digitalizovaný záznam zobrazuje graf – průběh sledovaného období a jednotlivé hodnoty pro teplotu a relativní vlhkost. Pravidelné kontroly depozitářů, sledování odchylek v průběhu měření, včasné zachycení nesprávného průběhu klimatických podmínek (podlimitní a nadlimitní hodnoty teploty a relativní vlhkosti vzduchu), přispívají ke kvalitnímu a dlouhodobému udržení sbírkového předmětu v co nejlepším stavu pro další generace.
Důležitou a časově náročnou prací správce depozitáře je kontrola uložení sbírek a jejich případná náprava či návrhy a realizace jejich zlepšení. Nedávno jsem takovou činnost prováděla v depozitáři, kde je uložena výkresová dokumentace podsbírky SD – Sklo dokumentace, která vypovídá o výrobním programu Sklárny a rafinerie Josef Inwald a. s., závod Rudolfova huť v Dubí, z první poloviny 20. století z oblasti výroby lisovaného užitkového skla. Tento výkresový materiál má velkou vypovídací hodnotu. Originální kresebná dokumentace provedená tuší na pauzovacím papíře je ukryta v 26 velkoformátových deskách a obsahuje několik set jednotlivých výkresů. Autorem většiny z nich je firemní návrhář Rudolf Schröter. Soubor návrhů za několik desítek let přirozeně prošel cestou pomalého, ale jistého stárnutí. Mým pracovním záměrem bylo oddálení tohoto procesu cestou kvalitnějšího a bezpečnějšího uložení. Jednotlivé výkresy uschované v deskách označených čísly 8 až 10, byly postupně vkládány jeden po druhém do nových speciálních pouzder - prokladů z antikorozního papíru a uloženy zpět do kartronových desek. Za poměrně krátký časový úsek se tak podařilo zvýšit kvalitu uložení této ojedinělé výkresové dokumentace v počtu 885 kusů, která později poslouží k širším badatelským činnostem, ale výhledově také naší kurátorce užitého umění Jitce Bažantové při jejich prezentaci či reprodukci na připravované výstavě.
Průběžně jsem též prováděla fotodokumentaci svého pracovního postupu, kterou v několika snímcích přikládám.
Marcela Jurenková, správkyně depozitářů historických sbírek 

ZAJÍMAVOSTI Z KLÁŠTERNÍ KNIHOVNY

Články PhDr. Jirky Wolfa

narod.jpg

„Přežije-li kultura, přežije národ!“

Společně podpořme kulturu a sdílejme tento citát!

divadlo-na-zamku---plakat.jpg

DIVADLO NA TEPLICKÉM ZÁMKU

pátek - neděle v 10, 14, 17 a 20 hodin / vnitřní nádvoří teplického zámku s možností občerstvení

d.jpg

Teplické muzeum je v pondělí 18. 5. otevřené ZDARMA!

Upozorňujeme návštěvníky, že v rámci protiepidemických opatření byl zaveden NOUZOVÝ NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD.

Vyhodnocení soutěže o stavebnice SEVA

Vyhodnocení soutěže o stavebnice SEVA proběhlo až nyní, neboť EXPOZIČNĚ HERNÍ VÝSTAVA STAVEBNICE SEVA byla předčasně ukončena z důvodu pandemie a muzeum muselo být donedávna uzavřeno. Ceny malým výhercům – Aničce a Kubíkovi, předal za teplické muzeum Mgr. Radek Spála. Všem děkujeme za účast v soutěži a výhercům srdečně gratulujeme.

Herní výstava stavebnice SEVA byla opět velmi úspěšná, proto již chystáme na podzim roku 2021 další výstavu s větší a dokonalejší hernou, tentokráte na retro vlně.
Na podzim příštího roku otevřeme ve výstavních místnostech teplického zámku expozičně - herní výstavu s názvem Kovozávody Semily - HRAVĚ I ZDRAVĚ, kde Vám díky sběrateli Petru Šimrovi představíme největší soukromou sbírku výrobků proslulých Kovozávodů Semily z let 1955-1993. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky (Seva, Seko, Alfa, Kombi, Disco ad.), plastové mozaiky (Mosaic Color a Maxi), společenské a didaktické hry (Ukaž, co víš; Znáš odpověď aj.), magnetické mozaiky (např. Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety), ale také hračky do vody (Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip apod.). Mezi další výrobní speciality ze Semil neodmyslitelně patří upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst nejen v ČR a magická tabulka Grafo. K vidění budou též natahovací hračky, střílecí pistolky a katapulty a dětské počítací váhy se závažím. V Kovozávodech se vyráběly také domácí a kuchyňské potřeby, např. ruční šicí stroj a mlýnky na kávu, kráječe ovoce a zeleniny, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lisy na česnek nebo otvíráky na konzervy. Nebudou chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské, stojaté, osobní nebo kojenecké váhy, ale i staré kovové váhy a mincíře. Soukromá sbírka Petra Šimra byla oficiálně uznána jako největší sbírka v ČR a zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den.

Máte se na co těšit!

pozvanka-zost.jpg

Slavnostní uvedení publikace Židovské osobnosti Teplicka

čtvrtek 4. 6. od 17.00 na terase teplického divadla

1 2 3 4

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty |  |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek