Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Sobota a neděle 15. a 16. 12. prodloužená otevírací doba do 18 hodin!

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2011

Exponát měsíce ledna

Fenomén č. 14

Lehkost, jednoduchost a elegance – to jsou vlastnosti, díky kterým se proslavila židle č. 14 z výrobní linie designéra Michaela Thoneta a stala se nadčasovým fenoménem.  

Michael Thonet byl zakladatelem nejznámější a největší firmy na výrobu ohýbaného nábytku - firmy Gebrüder Thonet. Narodil se 2. 7. 1796 v Boppardu v Porýní. Vyučil se truhlářem. V roce 1820 se Michael Thonet oženil s Annou Marií Crassovou a měli spolu třináct dětí, dospělosti se však dožilo pouze pět synů.

Ve třicátých letech 19. století začal dělat pokusy s ohýbáním dřeva. Své prvotiny představil veřejnosti v roce 1830 na průmyslové výstavě v Koblenci, kterou navštívil i rakouský kancléř kníže Clemens Wenzel Lothar Metternich-Winneburg, a ten od té doby Michaela Thoneta podporoval.  

Rodina Thonetů se přestěhovala do Vídně a Michael si zde roku 1849 založil vlastní firmu na výrobu nábytku „Thonet Söhne“. Thonet rád zdokonaloval své výrobní postupy, přes pokusy se slepovanými ohýbanými dřevěnými pruty se dostal až ke konečnému ohnutí bukového hranolku za pomoci napařování vodní párou. Hranolky následně ohýbal do forem a tam nechával vysušit, čímž dosáhl udržení tvaru dřeva dle formy. Rodinná firma se následně přejmenovala na „Gebrüder Thonet“. Zájem o ohýbaný nábytek tak rostl, že se roku 1856 Thonet rozhodl založit novou továrnu, pro kterou si kvůli výhodným podmínkám vybral moravskou obec Koryčany. Dokonce se tam na určitý čas sám přestěhoval. Výroba zde započala v roce 1857 a zanedlouho se rozrostla o továrnu v Bystřici pod Hostýnem (1861) a postupně o další, nakonec vlastní rodina Thonetů celkem šest továren.  

Židle č. 14 se stala slavnou díky svému jednoduchému designu, kráse, pevnosti, ohebnosti, nízké hmotnosti a přijatelné ceně. Vznikla v roce 1859 v továrně v Koryčanech. Byla používána v hotelích, kavárnách, na úřadech, ve školách a vlastnila ji i městská smetánka. Židle značky Thonet se stala výrazem moderního životního stylu a vlastnit ji bylo zejména na počátku 20. století společenskou nutností. Jen do roku 1930 bylo prý vyrobeno 50 miliónů kusů „čtrnáctky“ a mimochodem vyrábí se dodnes.  

Nadčasová židle se dvěma oblouky v opěradle je vyrobená ze šesti kusů ohýbaného bukového dřeva. Dřevěné hranolky se napaří vodní párou a pak se ručně ohýbají do ocelové formy, ve které se nechají vysušit a smontují se do pevné židle. Thonet dokonce dokazoval kvalitu svých židlí tak, že je jednou házel z Eiffelovy věže. Opěradlo je ohýbáno z jednoho kusu dřeva spolu se zadníma nohama, v zadním díle je vložený oblouk. Sedák je kruhový a zákazník si mohl vybrat, jakou si přeje výplň sedáku, zda vyplétání ratanem nebo překližku a tu ještě buď hladkou nebo zdobenou tlačenými ornamenty. Přední nohy jsou prohnuté pro stabilitu a zdobnost. Výška židle je 89 cm, průměr sedáku 41 cm.  

Bc. Kateřina Suchá

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek