Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2015

Exponát měsíce března

POTÁPKA ČERNOKRKÁ (Podiceps nigricollis)

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Tento dnes již velmi vzácný, nádherně a nápadně zbarvený pták z čeledi „potápkovití“, byl vyhlášen Českou společností ornitologickou ptákem roku 2015.

Potápka černokrká, donedávna hojný ptačí druh, z Česka za posledních několik desítek let prakticky vymizel. Na jeho záchranu však ještě není pozdě.

Počty potápek černokrkých se u nás dramaticky změnily. V padesátých a šedesátých letech minulého století hnízdili tito ptáci v koloniích i o několika stovkách kusů. V roce 2014 se podařilo najít celkem jen 50 hnízd. Takto drastický pokles dříve silné populace nemá v evropském kontextu obdoby.

Potápka černokrká je typickým ptákem rybníků a dobře odráží všechny jejich problémy. Její potravu tvoří především různí vodní korýši a larvy hmyzu. Protože se při lovu řídí zrakem, k životu potřebuje rybníky s čistou vodou plné nejrůznějších forem života. Podle přítomnosti potápek tedy na první pohled poznáme „zdraví“ toho kterého rybníka. Lokality s jejich výskytem patří u nás nejen z ornitologického hlediska k těm nejcennějším.

Hlavním důvodem úbytku potápek je příliš intenzivní chov ryb, zejména pak kaprů. Pokud jich je v rybníce moc, jednak přímo kalí vodu, jednak zcela změní skladbu živočichů i rostlin ve vodě. Druhým problémem je nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě, která se pak mění v silně eutrofní.

Potápka černokrká je tak příkladem nutnosti komplexního přístupu k ochraně přírody a krajiny.

Ing. Roman Vlček, přírodovědné oddělení

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek