Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2016

Exponát měsíce dubna

Jespák bojovný (Philomachus pugnax)

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Exponátem měsíce dubna je kolekce dermoplastických prepárátů jespáka bojovného (Philomachus pugnax). Tento středně velký druh jespáka z podřádu bahňáků hnízdí na severu Evropy. Českou republikou protahuje. Početný je především na jarním tahu (výjimkou nejsou ani hejna okolo 2000 jedinců). Pravidelně také u nás bývá pozorován tok tohoto překrásného ptáka, ojediněle i páření. Hnízdění však dosud prokázáno nebylo. Hlavní zimoviště leží v západní a jižní Evropě, Africe a jižní Asii.
Vyznačuje se výraznou pohlavní dvojtvárností - samec je o čtvrtinu větší a v době toku mu narůstá nápadný límec, jehož zbarvení je velmi variabilní, od černé a hnědé přes různě strakatou až po bílou. Délka těla je 20 – 32 cm, rozpětí křídel 48 – 52 cm a váha 70 – 250 g.
Živí se nejčastěji červy, měkkýši, hmyzem, někdy i semeny a bobulemi.
Jespák bojovný je druhem polygamním. Na tokaništích mezi sebou soupeří obvykle 2 – 10 samců o přihlížející samičky. Roztahují přitom límce a dělají proti sobě výpady zobákem. Hnízdění probíhá od května do června. Hnízdo staví pouze samičky a to na zemi, kam následně snášejí zpravidla 3 – 4 vejce. Inkubace vajec trvá 20 – 23 dní. O snůšku a vylíhlá mláďata se samci nestarají. Veškerou péči zajišťují pouze samičky. Hnízdním prostředím jespáka bojovného jsou vlhké porosty travin v blízkosti moře nebo velkých jezer.

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek