Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2016

fotografie Fotografie č. 1

fotografie Fotografie č. 2

Exponát měsíce května

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

HISTORICKÉ POHLEDY TEPLICKÝCH RESTAURACÍ, KAVÁREN A HOTELŮ

Na facebooku probíhá velice populární akce pod názvem „Po stopách zaniklých hospod“. Každý kdo vlastní nějakou fotografii zaniklé hospody se s ní zde může pochlubit. Pozadu nezůstává ani muzeum, které své sbírkové historické pohledy teplických restaurací vystavuje v květnu jako exponát měsíce. Jedná se o foto - procházku po teplických restauracích, hotelech a kavárnách, fotografie shlédnete ve foyer teplického zámku, vstup volný.

Naši procházku po teplických restauracích, hotelech a kavárnách převážně z první třetiny minulého století začneme na Královské výšině (dnes Letné), mineme restauraci s rozhlednou „Stráž císaře Františka Josefa“ a nabereme směr kolem výletní restaurace „Škvárovník“ ke „Střelnici“ 1. Zamíříme do Zámecké zahrady 2., odtud půjdeme směrem k Duchcovské ulici 3. a dále na roh Alejní ulice a bývalé ulice Lužánky 4. Zamíříme k Zámeckému náměstí, kolem hotelu Prince de Ligne projdeme do Zelené ulice 5. Vrátíme se zpět přes Zámecké náměstí do Dlouhé ulice 6. Dostáváme se na Tržní náměstí (dnes náměstí Svobody) 7. Otočíme se na jihozápadní stranu Tržního náměstí 8. Poté projdeme Krupskou ulicí a zabočíme do Nádražní ulice (dnes Masarykovy) 9. Pokračujeme dále na křižovatku ulic Nádražní a Školní 10. Projdeme Nádražní ulicí kolem kavárny Concordia a hotelu De Saxe až na roh s ulicí Richarda Wagnera (dnes Vrchlického) 11. Za další chvilku se ocitáme na začátku Trnovan v Elisabetině ulici (dnes Celní) 12. Vrátíme se zpět směrem k nádraží 13. Od nádraží půjdeme do Meissnerovy ulice (dnes ulice 28. října) 14., odsud zavítáme přes ulici Svatého Václava (dnes ulice U nádraží) a Nádražní ulicí do Uherrovy ulice (dnes Kollárovy) 15., po schodech vyjdeme do Alžbětiny ulice (dnes Českobratrské) 16., odsud zamíříme do Lípové ulice 17. Šanovským parkem se dostaneme do ulice U Hadích lázní a ulicí Pod Doubravkou směřujeme na úpatí Doubravské hory 18., poté procházkou až na vrchol Doubravské hory 20. A zde naši „exkurzi“ po teplických hotelech, restauracích a kavárnách zakončíme krásným výhledem na celé Teplice, České Středohoří a Krušné hory.
(Čerpáno z knihy Srdečné pozdravy z města Teplic – album starých pohlednic, text Jitka Budinská).

Fotografie č. 1
Na Tržním náměstí (dnes náměstí Svobody) vlevo stávala budova „Grand“ hotelu (později hotelu „Stará Radnice“, před vchodem stojí fiakr s koňmi), který patřil teplickému hoteliérovi Franzi Dittrichovi a ten z něj vytvořil nejlepší a svého času nejmodernější hotel v Teplicích. Na pohlednici průhled do Zelené ulice (vpravo) a do Dlouhé ulice (vlevo). Náměstí v této podobě dnes již neexistuje.
Světlotisk kolorovaný, kolem roku 1910.

Fotografie č. 2
Snímek zabírá na jihozápadní straně Tržního náměstí další tři hostince – zprava od druhého domu: Gasthof zum Anker, Gasthof zum Tyroler, Gasthaus zum Engelbert. 
Světlotisk černobílý, po roce 1906.

Videoupoutávka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek