Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Expozice Klášter v Teplicích → „Románské křídlo teplického zámku“

Klášter v Teplicích

fotografie Logo expozice v románském křídle

fotografie

Románské křídlo teplického zámku

Obsahovalo v přízemí kapitulní síň (její pozůstatky je možné obdivovat v expozici), sakristii a příruční knihovnu, dále pak pracovní místnost pro jeptišky a místnost s prevetem (záchodem). V patře byla ložnice jeptišek (dormitář), ze které vedly spojovací dveře směrem ke kostelu (bazilice). Přibližně 150 let byla celá budova provozována v nezměněné podobě, až ve druhé polovině 14. století k ní byla ze západu přistavěna východní větev gotického ambitu (křížové chodby). Po zániku kláštera v 15. století bylo románské křídlo upraveno k obytným účelům a ze západní strany byla přiložena nová přístavba. Celá budova byla v 16. století vystavena zničujícímu požáru, během kterého zanikly původní dřevěné konstrukce (stropy, podlahy) ze 13. století. Po důkladné přestavbě byl do interiéru umístěn provoz pivovaru. Pivovar byl v průběhu 17. století jednou přebudován, ale zdá se, že práce se dotkly výhradně interiéru. Po roce 1696 pak byla v románském křídle sýpka. V letech 1787 - 1826 prošel zámek s přilehlou zahradou zásadní proměnou, ve které byly uplatněny vlivy anglického pojetí spojení architektury se zahradou. Románské křídlo dostalo novou tvář ve stylu romantizující novogotiky a stalo se sídlem vrchnostenských úředníků. V muzejní éře zámku (od roku 1947) poskytlo románské křídlo prostor technickému zázemí muzea a pracovnám odborných zaměstnanců. Nyní je v přízemí budovy umístěna stálá expozice a v patře se nacházejí pracovny. Půdorys zámku v Teplicích s vyznačenými úseky zdiva objevenými archeologickými výzkumy (černě).

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek