Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně
každou celou hodinu
úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17
50 / 30 Kč

VÝSTAVY
úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17
30 / 20 Kč

Muzeum Teplice Archiv 2019 Výstavy 2019 → „Dalibor Worm - POMSTA MATERIÁLU“

Výstavy 2019

16. 6. – 8. 9. / Jízdárna
Dalibor Worm - POMSTA MATERIÁLU

Pomsta materiálu je název výstavy, která v teplickém muzeu prezentuje tvorbu Dalibora Worma (*1965). Sochaře, jenž se zabývá porcelánem a vytváří z něho nejen design, ale ve velké míře také svébytné sochy. Umělec jistě dobře ví, proč zvolil v názvu slovo pomsta. Porcelán je nevyzpytatelný, a tak se Dalibor Worm kromě všeobecných sochařských nesnází, potýká také s jeho ovládnutím, což se mu během tří desítek let soustředění neobyčejně daří, a to i po stránce technické. S nadsázkou lze pomstu uplatnit i z jeho strany vůči porcelánu samému.
Dalibor Worm od narození žije a pracuje v Teplicích, kam se navrátil ihned po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Udržoval a udržuje kontakt s místním průmyslem, realizuje svá díla v porcelánce v Dubí. Výstava má tedy i značný regionální význam jako prezentace osobitého zpracování materiálu známého především ve formě tradičního pojetí. Proto bude výstava uspořádána v reprezentativním výstavním sále, který umožní patřičné vyznění autorovy tvorby. Ta se může označit za velmi přemýšlivou a uvážlivou, což je patrné v minimalistické formě a výrazu, který vychází z čistoty porcelánu jako materiálu. V posledních letech přichází Dalibor Worm také s náměty vzniklými pod aktivitami souvisejícími s čínskou filosofií a jejím bojovým uměním, znásobenými pobytem v Číně. Nutné je dodat, že by to vše nebylo možné bez předchozího sochařského vývoje, který bude na výstavě prezentován.
Výstava se netýká pouze porcelánových plastik, ale Dalibor Worm na ní představuje také tušové kresby štětcem, závěsné uhlové kresby a připomíná v menší míře také design ojedinělý po formální stránce i po snaze tvořit design v určité obsahové linii. Vystavené artefakty jsou doplněny malou projekcí průřezu jeho tvorby, která se do výstavy nevejde.

Kurátorka výstavy: PhDr. Milena Klasová

Vernisáž výstavy se uskutečnila v sobotu 15. 6. v 15 hodin. 

Fotografie z vernisáže

Rozhlasová reportáž

Přílohy:

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek