Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Expozice Zámecké pokoje → „Sbírka Puškinových přátel z Teplic“

Zámecké pokoje

fotografie Filippo Agricola (1776-1857), Dolly Ficquelmontová, olej na dřevěné desce, Itálie, před rokem 1825

fotografie Karl Brjullov (1801-1871), Alžběta A. Ficquelmontová, olej na plátně, sankt Peterburg, 1835

fotografie Anton Eisle (1801-1871), Karel Ludvík Ficquelmont, olej na plátně, Vídeň, kolem roku 1848

Sbírka Puškinových přátel z Teplic

Teplické setkání s Puškinem zapříčinil sňatek Alžběty Alexandry (Elisalex) Ficquelmontové s Edmundem Clary-Aldringenem roku 1841. Matka Elisalex patřila za svého pobytu v Rusku do blízkého okruhu přátel A. S. Puškina, otec K. L. Ficquelmont (1777 - 1857) byl významnou osobností rakouské armády a diplomacie první poloviny 19. století. Na počátku 20. let 19. století působil jako rakouský vyslanec v Neapoli, kde se v červnu 1821 oženil s Dolly Tiesenhausenovou (1804 - 1863), vnučkou proslulého generála Kutuzova. V roce 1828 byl K. J. Ficquelmont jmenován vyslancem v Sankt Petěrburgu.

V budově rakouského vyslanectví vedla jeho žena vyhlášený literární salon. Mezi předními návštěvníky byl A. S. Puškin, jehož  zaujala Dolly natolik, že rysy její osobnosti použil jako předobraz literárních postav některých svých děl. Na rakouském vyslanectví došlo v únoru 1837 k hádce mezi Puškinem a d´Antesem, která zapříčinila souboj, Puškinovo zranění i jeho smrt. Události popsala Dolly ve svých denících, v nichž zaznamenala i první návštěvu Teplic na podzim roku 1835, o pět let později absolvovali Ficquelmontovi v Teplicích čtrnáctidenní lázeňský pobyt. V tomto roce začal K. L. Ficquelmont působit ve vysokých státních funkcích, završením se stalo jmenování  předsedou vlády v dubnu 1848. Již po měsíci odstoupil a stáhl se po té zcela do ústraní. Se ženou pak žil střídavě ve Vídní, u dcery v Teplicích a Benátkách, kde oba zemřeli. Jejich ostatky byly převezeny do Teplic a uloženy do rodinné hrobky Clary-Aldringenů v kostele Panny Marie v Dubí u Teplic.

Vystavený soubor obrazů je rozdělen do tří částí. První je věnován Dolly a K. L. Ficquelmontovým. Portréty z let 1825 - 1848 italské a rakouské malířské školy zachycují obě osobnosti na vrcholu jejich životních cest, ke kterým patřila i účast na setkání tří monarchů v Teplicích v roce 1835 při příležitosti odhalení ruského pomníku u Chlumce. Velká společenská událost je připomenuta plátnem s vyobrazením cara Mikulášem I. v Zahradním a plesovém sále v Teplicích. Druhá části souboru je zaměřena na Elisalex Clary-Aldringenovou (1825 - 1878) a její rodinu v letech 1835 - 1870.


Především na její dětský portrét, jehož autorem je Karl Brjullov, známý portrétista 1. poloviny 19. století. Další obraz představuje Elisalex se svým prvorozený synem Carlosem, pozdějším stavitelem kostela v Dubí. Portrétní galerie je doplněna částí ze souboru malby a kresby interiérů 19. století, ve kterých jsou představeny interiéry v Teplicích, Vídni, Benátkách a také akvarel s jediným doposud známým zachycením interiéru rakouského vyslanectví v Sankt Petěrburgu. V tamní porcelánce byly vyrobeny dvě vystavené rozměrné dekorativní vázy s teplickými vedutami, které Clary-Aldringenům věnoval car Mikuláš I. jako upomínku na jeho pobyt v Teplicích roku 1835.

PhDr. Bohuslava Chleborádová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek